52:27D-141.21 Criteria established for efficiency standards of certain products.
(1) Clean air delivery rate for smoke shall be 30 or greater;
b. A commercial dishwasher shall meet the product specifications of the "Energy Star Program Requirements for Commercial dishwashers Version 2.0" developed by the United States Environmental Protection Agency;
c. A commercial fryer shall meet the product specifications of the "Energy Star Program Requirements for Commercial Fryers Version 2.0" developed by the United States Environmental Protection Agency;
d. A commercial hot-food holding cabinet shall meet the product specifications of the "Energy Star Program Requirements for Commercial Hot Food Holding Cabinets Version 2.0" developed by the United States Environmental Protection Agency;
e. A commercial oven shall meet the product specifications of the "Energy Star Program Requirements for Commercial Oven Version 2.2" developed by the United States Environmental Protection Agency;
f. A commercial steam cooker shall meet the product specifications of the "Energy Star Program Requirements for Commercial Steam Cookers, Version 1.2" developed by the United States Environmental Protection Agency;
h. Electric vehicle service equipment shall meet the product specifications of the "Energy Star Program Requirements Product Specification for Electric Vehicle Supply Equipment, Version 1.0" developed by the United States Environmental Protection Agency;
o. A spray sprinkler body that is not specifically excluded from the scope of the United States Environmental Protection Agency's WaterSense program "Specification for Spray Sprinkler Bodies, Version 1.0," shall include an integral pressure regulator and shall meet the water efficiency and performance criteria and other requirements of the "Specification for Spray Sprinkler Bodies, Version 1.0";
q. A water cooler shall meet the product specifications of the "Energy Star Program Requirements Product Specification for Water Coolers, Version 2.0" developed by the United States Environmental Protection Agency